Nowy sposób walki z rakiem - Bank DNA

W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej od lat istnieją banki DNA - instytucje, które pozwalają na przechowanie w bezpiecznych warunkach pełnej informacji o nas: o tym jak wyglądamy, jaką mamy osobowość, na co chorowaliśmy i na co zachorujemy w przyszłości. W Polsce dopiero od niedawna mamy taką możliwość dzięki Europejskiemu Bankowi DNA.
 

Zastanawiałaś się kiedyś ilu chorobom można by zapobiec jeśli wiedziałoby się z wyprzedzeniem o ich pojawieniu się? Odpowiedź wydaje się być oczywista – bardzo wielu. Tylko jak to zrobić kiedy nasza kryształowa kula chwilowo ma awarię? Otóż jest sposób, a mianowicie zabezpieczenie informacji, która ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu naszego zdrowia i zapadalności na choroby – DNA. Od niedawna nie musimy już w tym celu wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych, czy Skandynawii.

Taka możliwość pojawiła się także w Polsce, dzięki Europejskiemu Bankowi DNA.

Usługa bankowania polecana jest każdemu. Zarówno ludziom chorym na poważne choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, czy cukrzycę jak również młodym ludziom i dzieciom, które mogą zabezpieczyć DNA na przyszłość, gdyby takie choroby rozwinęły się u nich za kilka, kilkadziesiąt lat.
Dlaczego ludziom chorym? Ponieważ zmiany, które spowodowały chorobę często są przekazywane z rodzica na dziecko, jak to się dzieje np. w przypadku nowotworów.
 

Próbka matki, która choruje na raka piersi może stać się nieocenioną pomocą dla jej córki, która ma szansę dzięki niej poznać własne ryzyko, właściwie ocenić stan zdrowia a często nawet zmienić błędną diagnozę postawioną bez znajomości podłoża choroby, jak to się dzieje już dziś. Co najważniejsze ma dostęp do informacji, dzięki której może uniknąć smutnego losu pacjentów zgłaszających się do lekarza w ostatnim stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie drastycznie spadają. Możemy wiedzieć wcześniej, pod warunkiem oczywiście, że tego chcemy.

I co nie mniej ważne: O nasze dane możemy być spokojni. Procedury bezpieczeństwa banku uniemożliwiają dostęp do nich osobom z zewnątrz. O fakcie zbankowania wiedzą jedynie uprawnieni pracownicy banku oraz sam klient. Został on stworzony z myślą o pacjentach i ich rodzinach i to ich bezpieczeństwo stoi na pierwszym miejscu.

Grupa pacjentów, która przeżyła dzięki odczytaniu informacji zawartych w ich DNA stale się powiększa. Dzięki technologii i zachowanych próbkach materiału genetycznego z przeszłości nie musimy już dłużej zgadywać co jest źle, możemy bezpośrednio dotrzeć do przyczyn problemu. Pamiętajmy, że walka z nowotworami wciąż trwa. Szala zaczyna przechylać się na naszą korzyść dzięki coraz lepszej znajomości genów i zależności pomiędzy nimi. Bankowanie DNA może ocalić życie, więc nie wahajmy się z decyzją!

 

Foto: 
Nowy sposób walki z rakiem - Bank DNA
Nowy sposób walki z rakiem - Bank DNA
Nowy sposób walki z rakiem - Bank DNA
Nowy sposób walki z rakiem - Bank DNA
Nowy sposób walki z rakiem - Bank DNA
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (14 głosów)